Εκτός έδρας ήττα με πλασματική διαφορά από τον ΠΑΟΚ

Ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ έδωσε πραγματική μάχη στην Πυλαία, ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σε επαφή με το σκορ, όμως στο φινάλε δεν κατάφερε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης, γνωρίζοντας την ήττα με 85-70 από τον ΠΑΟΚ, για την 3η αγωνιστική των πλέι-άουτ της Stoiximan Basket League.

Η διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς διαμορφώθηκε στα τελευταία τρία λεπτά κι ενώ ο Α.Σ.Κ. κατέβαλε αξιόλογη προσπάθεια να καλύψει το κενό στη ρακέτα, τόσο από τη γνωστή απουσία, πλέον, του Ρομέλο Ουάιτ, όσο και εκείνη του Χρηστίδη που αποχώρησε στην έναρξη της 3ης περιόδου με πέντε προσωπικά φάουλ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0, όμως ο Α.Σ.Κ. «απάντησε» με σερί 0-9, έχοντας εκτελεστές τους Καμπερίδη, ΜακΚάλουμ, Μπιουκάναν και πήρε τα ηνία στο ματς, στο 3’, με 5-9. Ο «Δικέφαλος» ανέτρεψε το εις βάρος του σκηνικό και με δικό του σερί 11-0, προσπερνώντας για το 16-9 στο 6′. Οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής λίγο αργότερα (16-15), ο και παρέμειναν κοντά στον αντίπαλό τους (24-20, 28-24, 31-26), ο οποίος, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο «έχτισε» ένα +8 (36-28), με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 36-30.

Μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου η διαφορά κυμαινόταν σε ανάλογες τιμές, όμως ο ΠΑΟΚ την ανέβασε για πρώτη φορά σε διψήφια (50-40) στο 25’ και στο +11 (60-49), με τον Α.Σ.Κ. να μειώνει στο -9 στη λήξη του δεκαλέπτου (60-51).

Στην τελευταία περίοδο, ο Α.Σ.Κ. προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στον αντίπαλό του, το πέτυχε σε μερικές περιπτώσεις, όμως, ο ΠΑΟΚ σημείωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση (76-60) στο 37′ και τη διατήρησε με ανεπαίσθητες μεταβολές ως το φινάλε του αγώνα που ολοκληρώθηκε με σκορ 85-70.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την Κυριακή 21 Απριλίου και ώρα 20:15 με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας Carna για την 4η αγωνιστική των πλέι-άουτ, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης».

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70

ΠΑΟΚ mateco (Στ. Νεραντζάκης): Τάουνς 4, ΜακΝίς 10, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Φρίντρικσον 17 (4), Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μίχαλακ 7, Άλστον 13 (2), Πόρτερ 19 (2), Σκουλιαριώτης 2, Σωτηρίου 2.

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 11 (1), Μενέγκα 8, Καπετάκης, Δίπλαρος 3 (1), Χρηστίδης 2, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ, Γ. Καμπερίδης 12 (3), Ρ. ΜακΚάλουμ 10, Μακ 17 (3), Γιάνκοβιτς 7.

Δηλώσεις:

Νίκος Παπανικολόπουλος: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, ήταν μια ωραία ατμόσφαιρα με κόσμο. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε τα ριμπάουντ. Ο Πόρτερ έχει φέρει ενθουσιασμό στην ομάδα και υπάρχει μεγάλη διαφορά συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι. Θέλουμε να κλείσουμε τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο».

Στάθης Νεραντζάκης: «Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα για τον τρόπο που προσέγγισε το παιχνίδι και στα 40 λεπτά. Ήταν πολύ αποφασιστικοί σε όλες τις κατοχές, αυτό που ζητάμε. Σήμερα το παρουσιάσαμε σχεδόν σε όλο το ποσοστό των κατοχών. Το χαρακτηριστικό είναι πως ο αριθμός των ριμπάουντ που μαζέψαμε, είναι 52! Δείχνει τη διάθεση της ομάδας σε κάθε κατοχή. Μετά από πολύ καιρό καταφέραμε να μαζέψουμε τον κόσμο στο γήπεδο και δώσαμε χαρά. Θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε και μας έδωσαν τρομερή ώθηση για να βγάλουμε την αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι. Έχουμε δώσει αρκετές πίκρες στον κόσμο και θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε για την παρουσία τους σήμερα».